Kocaeli’de iş cinayetine karşı basın açıklaması

Kocaeli’de 6 Haziran’da gerçekleşen iş cinayetine ilişkin bugün basın açıklaması yapıldı.

6 Haziran 2019 günü Kocaeli’nin Çayırova ilçesi Cumhuriyet Mahallesi’nde kurulu bulunan Akpınar Tekstil fabrikasında çıkan yangında 5 işçi yaşamını yitirmişti.

Bugün DİSK, KESK, TMMOB ve TTB Kocaeli örgütlerinin çağrısıyla bir araya gelen ilerici-devrimci kurumlar, yaşanan iş cinayetini protesto etmek amacıyla basın toplantısı düzenledi. Saat 13.00’te Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi’nde gerçekleştirilen açıklamayı KESK Dönem Sözcüsü Ethem Kartal okudu. Kartal açıklamada şunlara değindi: “6 Haziran günü bayram yapılması gereken bir günde aldığımız bir haberle hepimiz çok üzüldük. Çayırova ilçesinde bir tekstil firmasına ait fabrikada nedeni henüz açıklanamayan bir sebeple çıkan yangında ölü sayısı net ifade edilmese de 5 işçinin yaşamını yitirdiğini öğrendik.”

Türkiye’de özellikle son dönemde artan iş cinayetlerine ve kazalarına değinen Kartal şöyle devam etti: “ Türkiye iş kazalarında Avrupa 1.si Dünya 3.sü konumundadır. Bu durum net olarak göstermektedir ki, işçi sağlığı ve iş güvenliği ihmal edilerek işçilerin yaşam hakkı sermayenin kar hırsına kurban edilmektedir. Bu facia söz konusu işletmenin gerekli önlemleri almadığını göstermektedir. Önlem almayanlar kadar denetim görevini yerine getirmeyen kamu otoritesi de işletme sahipleri gibi sorumludur ve adalet önüne çıkarılmalıdır.

Açlıktan ölmemek için işçileri çalıştırarak öldürmek vahşi kapitalizme sadık bir hizmetten başka bir şey değildir. Hepimizi derinden üzen bu olayın takipçisi olacağımızı bir kez daha belirtiyoruz.”

Kartal’ın basın açıklamasını okumasının ardından toplantı sonlandırıldı.

Kızıl Bayrak / Kocaeli