“KHK’lar gidecek biz kalacağız!”

KESK’li emekçilerin İzmir’de “KHK’lar gidecek biz kalacağız” eylemi 109. haftasındaydı.

KESK İzmir Şubeler Platformu’nun OHAL, KHK ve ihraçlara karşı her Çarşamba Karşıyaka çarşı içinde düzenli olarak yaptığı basın açıklaması ve oturma eylemleri bu hafta da devam etti.

Saat 18.30’da Karşıyaka İş Bankası önünde bir araya gelen emekçiler ve desteğe gelenler 12 Haziran Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü nedeniyle ölen çoçuk işçileri ve çalışmak zorunda kalan çoçuk işçileri unutmadı.

Eylemde öncelikle ajitasyon konuşmaları yapılarak çevredekiler desteğe çağrıldı. Ardından oturma eylemi yapıldı, son olarak da basın açıklamasına geçildi. Basın açıklamasını Hasan Ali Kılıç okudu. Kılıç 2019 yılının ilk beş ayında 26 çocuğun iş cinayetlerinde öldüğüne vurgu yaptı. AKP iktidarının OHAL ve KHK ile binlerce emekçiyi ihraç ettiğini, diğer yandan yüz binlerce işçinin işsiz kaldığına dikat çeken Kılıç “Bizler 109 haftadır ‘işimizi istiyoruz’ diyerek sokaktayız” dedi.

İhraçlar sonrası hukuksuzluğu sürdüren OHAL Komisyonu’nu da teşhir eden Kılıç, AKP nin seçimleri iptal etmesine değindi. Aliağa’da MHP Belediye Başkanının işten çıkardığı kadrolu işçileri hatırlatan Kılıç, devamında 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi’ni selamladı. Aliağa’da yapılacak eyleme çağrıda bulunuldu.

Açıklama, “İşimize geri dönene kadar burada olmaya devam edeceğiz” vurgusu yapılarak son buldu.

Kızıl Bayrak / İzmir