“KHK’lar gidecek biz kalacağız!”

İzmir’de kamu emekçilerinin OHAL, KHK’lar ve ihraçlara karşı eylemi 105. haftasındaydı.

KESK’in her Çarşamba Karşıyaka İş Bankası önünde KHK ve ihraçlara karşı eylemleri 105. haftada da devam etti.

İş Bankası önünde saat 18.30’da bir araya gelen emekçiler bir kez daha “KHK’lar gidecek biz kalacağız” diyerek basın açıklaması ve oturma eylemi yaptı. Basın açıklamasını Eğitim Sen 2 Nolu Şube Başkanı Hasan Ali Kılınç okudu. Kılınç “Bugün gene aylardır hukuku yok sayarak elimizden alınan işimiz, seyahat özgürlüğümüz, seçme/seçilme haklarımız için tekrar alanlardayız” diyerek açıklamaya başladı ve 32 ay 15 gündür mücadele ettiklerini hatırlattı.

İş yerlerinde korkunç bir tablo ile karşı karşıyayız”

OHAL İnceleme Komisyonu’nun 3 Mayıs 2019 tarihi itibarıyla yaptığı açıklamada komisyona yapılan 126 bin 120 başvurudan 5 bin 250'si kabul, 65 bin 156'sı ret olmak üzere toplam 70 bin 406 başvurunun karara bağlandığını, 55 bin 714 başvurunun incelenmesine devam edildiğini duyurduğu paylaşıldı. Devamında, siyasal iktidarın uluslararası sözleşmelere, Anayasa’ya ve yasalara uymadığına işaret eden Kılınç, ihbarcılıkla, hukuksuzlukla işyerlerinde huzursuzluğun baş gösterdiğini şöyle anlattı: Siyasi iktidarın ihbarcılığı teşvik etmesi ve ihbarlara itibar etmesi nedeniyle işyerlerinde kimsenin kimseye güvenmediği, sürekli bir gerginlik halinin yaşandığı, çoğu kurum idarecilerinin çalışanları adım adım takip ederek bir açığını yakalayıp bunun üzerinden görevde yükselmeye çalıştığı korkunç bir tablo ile karşı karşıyayız. Bu durum çalışma barışını ortadan kaldırmıştır ve sürdürülebilir değildir.”

Bu tablodan rahatsız olanların geri adım attığını kaydeden ve Van’da yaşanan bir örneği hatırlatan Kılınç, “İktidar da bunu bildiği için ısrarla yargı sürecini işletmemekte, komisyonu lağvetmemektedir” dedi.

24 Mayıs’ta Ankara’ya çağrı

“OHAL komisyonunun kendisini mahkemelerin yerine koyarak karar vermesi hukuksuzdur ve bu şekilde verilen kararların kabul edilmesi mümkün değildir” vurgusuyla devam eden açıklamada, hukuki işlemlerin mahkemeler aracılığıyla yürütülmesi, OHAL komisyonunun derhal lağvedilmesi, yargı kararı olmadan ihraç edilen kamu çalışanlarının görevlerine iade edilmesi gerektiği belirtildi.

Son olarak KESK’in 24 Mayıs’ta Ankara’da gerçekleştireceği eylem çağrısı yapılarak şu ifadelerle açıklama noktalandı: “OHAL komisyonundaki hukuksuzluklar ve hukuksuz ihraç edilen tüm kamu emekçileri görevlerine iade edilinceye kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. 24 Mayıs’ta KESK olarak KHK’lere, ihraçlara, güvencesizliğe karşı haklarımıza birlikte sahip çıkmak için Çalışma Bakanlığı önündeyiz.”

Kendisini yargı üstü gören, anayasa ve yasalara aykırı hareket eden komisyon üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunulacağı ve basın açıklaması yapılacağı çağrısının ardından oturma eylemi yapılarak 105. hafta sona erdi.

Kızıl Bayrak / İzmir