İşsizlik artacak, sanayi istihdamında düşüş sürecek

TOBB Sosyal Politikalar Araştırma Merkezi, Şubat ayında işsizlik oranının yüzde 14,9’a yükseleceği tahmininde bulundu. 2019’un ilk iki ayında sanayi istihdamındaki düşüş 114 bin kişiye ulaşacak.

Sermaye sınıfı ve AKP-MHP koalisyonu, krizin faturasını işçi sınıfına ve emekçilere ödettirmek için elinden geleni ardına koymuyor. İşçi ve emekçilere dayatılan faturanın başında artan işsizlik geliyor. Daha 2019 yılı başı itibarıyla son dönemlerin en yüksek işsizlik oranına ulaşılırken, işsizliğin daha da artması bekleniyor.

Henüz açıklanmayan Şubat ayı işsizlik rakamlarına ilişkin TOBB Sosyal Politikalar Araştırma Merkezi tarafından yapılan hesaplamalar da bu gerçeğe işaret etti. Önümüzdeki çarşamba TÜİK’in açıklayacağı iş gücü istatistikleri öncesinde yayınlanan tahminlere göre, Şubat ayında işsizlik oranı yüzde 14,9’a yükselecek. Tarım dışı işsizlik oranı yüzde 17,1’e çıkacak.

Sanayi istihdamı iki ayda 114 bin kişi azalmış olacak

Krizin sanayide derinleştiği üzerinde durulan raporda, kapasite kullanım oranlarındaki düşüşe dikkat çekildi. Kapasite kullanım oranının imalat sanayinde 3,8 puan, tüketim mallarında 0,4 puan, ara malları imalatında 0,7 puan azaldığına yer verilen raporda, sanayide istihdam düşüşünün süreceğinin altı çizildi.

Rapora göre, sanayide çalışan sayısı Şubat’ta, Ocak ayına kıyasla 32 bin kişi azalacak. Böylece, sanayi istihdamı 5 milyon 392 binden 5 milyon 360 bine düşecek. Ayrıca 2018 Aralık ayında 5 milyon 474 bin olan sanayi istihdamı, iki ayda 114 binlik azalma olduğunu gözler önüne serdi.