DİSK’ten İşsizlik ve İstihdam Raporu

DİSK’in Nisan ayı İşsizlik ve İstihdam Raporu’nun açıklandığı basın toplantısında, “Kıdem tazminatı ve BES’i bırak işsizliğe bak” denilerek, gerçek işsiz sayısının 7 buçuk milyona ulaştığı duyuruldu.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), sermayeye hizmette sınır tanımayan AKP iktidarı kıdem tazminatını gasp etmeye BES uygulamasını zorunlu kılmaya hazırlanırken yansıyan işsizlik verilerine dikkat çekti.

DİSK-AR’ın İşsizlik ve İstihdam Raporu, bugün Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde gerçekleştirilen basın toplantısıyla açıklandı.

İlk olarak söz alan DİSK Genel Sekreteri Cafer Konca; kriz, işsizlik, sosyal yıkım saldırılarını ve AKP’nin pervasızlığını teşhir ederek kıdem tazminatı hakkına göz dikilmesini teşhir etti. Konca, buna izin vermeyeceklerini belirterek sözü DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’na bıraktı.

Kıdem tazminatını ve BES’i bırak işsizliğe bak”

Arzu Çerkezoğlu “Kıdem tazminatını ve BES’i bırak işsizliğe bak” diyerek TÜİK tarafından dün açıklanan işsizlik ve istihdam verilerinin vahim bir tabloyu ortaya koyduğuna dikkat çekti. Tablonun giderek daha vahim bir hal alacağına işaret eden Çerkezoğlu, yüksek enflasyon ve işsizliğin görüldüğü bir kriz yaşandığını söyledi. Ardından DİSK-AR tarafından hazırlanan raporu paylaşan Çerkezoğlu, özetle şu verileri aktardı:

*Son bir yılda işsiz sayısı 1 milyon 259 bin artarken istihdam 872 bin azaldı.

*TÜİK’e göre Ocak 2018 döneminde yüzde 10,8 olan dar tanımlı işsizlik 3,9 puan artarak Ocak 2019 döneminde yüzde 14,7’ye yükseldi.

*Ocak 2018’de 3 milyon 409 bin olan dar tanımlı işsiz sayısı 1 milyon 259 bin kişi artışla 4 milyon 668 bine çıktı.

*DİSK-AR verilerine göre, geniş tanımlı işsiz sayısı 7 milyon 552 bine yükseldi. İşsizlik oranı yüzde 22,1 olarak hesaplandı. Ocak 2019'da geniş tanımlı işsiz sayısı 1 milyon 150 bin arttı.

*Sanayi üretimi ve büyümedeki daralmaya paralel istihdamda da daralma sürüyor.

*Ocak 2018’de 28 milyon 29 bin olan toplam istihdam 872 bin azalarak Ocak 2019’da 27 milyon 157 bine geriledi.

*Krizin başladığı Ağustos 2018 ile Ocak 2019 arasındaki istihdam kaybı 2 milyon 161 oldu.

*Tarım dışı işsizlik geçen yıla kıyasla 4,1 puan artarak yüzde 12,7’den yüzde 16,8’e yükseldi.

*Geçen yıla kıyasla genç işsizliği 6,8 puan artarak yüzde19,9'dan yüzde 26,7’ye yükseldi. Kadın işsizliği ise 3,1 puan artışla yüzde 13,4’ten yüzde 16,5 seviyesine çıktı. Tarım dışı kadın işsizliği de yüzde 20’ye tırmandı.

*İşsizlik ödeneği alanların sayısı Şubat 2018'de 436 bin iken Şubat 3019'da 677 bine çıktı.

*Dar tanımlı işsizlik önümüzdeki aylarda yüzde 16-17 civarına, işsiz sayısı ise 5 milyona yükselebilir.

Kıdem tazminatını tartışmayacağız, kabul etmeyeceğiz”

Çerkezoğlu, komuşmasının devamında, Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı üzerinde durdu. Kıdem tazminatının fona devredilerek ortadan kaldırılmak istendiğini ve BES uygulaması ile zaten işçilerin düşük olan ücretlerinden yeni bir kesinti yapılacağını belirtti. Bu programın işçi sınıfı için çözüm değil yeni sorunlar anlamına geleceğini sözlerine ekleyen Çerkezoğlu, kıdem tazmimatı tartışmasının kapanmış bir tartışma olduğunu belirterek “Tartışmayacağız ve kabul etmeyeceğiz” dedi.

Ayrıca BES uygulaması ile birlikte EYT sorununun çözülmesi bir yana emeklilik hakkının daha da zorlaştırılacağına dikkat çeken Çerkezoğlu sözlerini şu ifadelerle sonlandırdı:

Hükümeti uyarıyoruz: İşçiler kriz koşullarında giderek ağırlaşan bir yaşam mücadelesi verirken, işsizlik yangını memleketi sarmışken, kıdem tazminatına ve işçilerin cebine el uzatmanın karşısında her türlü demokratik direniş meşru bir hak olacaktır. İşsizliğe, zamlara, kıdem tazminatının gaspına ve zorunlu BES'e karşı haydi 1 Mayıs’a!”

Kızıl Bayrak / İstanbul