DİSK-AR: Kriz işsizliği arttırmaya devam ediyor

DİSK-AR, işsizliğin 2008-2009 krizindeki seviyesine yükseldiğine dikkat çekerek geniş tanımlı işsiz sayısının 7 milyon 669 bin kişi olduğunu açıkladı.

TÜİK’in bugün açıkladığı Şubat ayı işgücü istatistikleriyle ilgili DİSK-AR’ın ‘İşsizlik ve İstihdam Raporu’ yayınlandı. Geniş tanımlı işsizlik 7 milyon 669 bin kişiye ulaşırken, işsizlik oranı yüzde 22,2 oldu.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Dairesi (DİSK-AR), TÜİK’in işgücü istatistiklerini değerlendirerek özetle şu tabloyu sundu:

-İşsizlikte artış eğilimi sürüyor

-İşsiz sayısı (dar tanımlı) 4 milyon 730 bin

-Geniş tanımlı işsiz sayısı 7 milyon 669 bin

-Geniş tanımlı işsizlik yüzde 22,2

-Mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik artmaya devam ediyor

-İşsiz sayısı bütün zamanların rekorunu kırdı

-İşsizlik oranı 2008-2009 krizi düzeyine yükseldi

-Tarım dışı işsizlik yüzde 16,9

-Tarım dışı kadın işsizliği yüzde 20,5

-Tarım dışı genç işsizliği yüzde 26,1

-İstihdam bir yılda 811 bin azaldı

-İstihdam Ağustos 2018-Şubat 2019 arasında 2 milyon azaldı

-SGK sigortalı sayılarını 5 aydır açıklamıyor

“Hem işsizlik artıyor hem istihdam düşüyor”

Raporun devamında TÜİK verilerini ele alan DİSK-AR, geniş tanımlı işsiz sayısının da 2018 Şubat’ına göre 1,3 milyon arttığını belirtti. Şubat ayı yıllık işsizlik artışının bugüne kadarki yıllık artışlarda en yüksek seviye olduğuna dikkat çekilen raporda, aynı dönemde istihdamda 811 bin kişilik düşüş olduğunun altı çizildi ve “Sadece işsizlik artmıyor istihdamda da büyük bir daralma yaşanıyor” denildi

İŞKUR 5 aydır sigortalı sayılarını yayımlamıyor”

İŞKUR’un 5 aydır sigortalı çalışan sayısını yayımlamadığına dikkat çekilen bültende, sigortalı çalışanlar ve işsizlik sigortası ödeneği alanlarla ilgili şu bilgiler paylaşıldı:

Ekonomik kriz ve işsizliğe paralel olarak işsizlik sigortası ödeneği alanların sayısında da patlama yaşanıyor. Mart 2018’de 436 bin olan işsizlik ödeneği alanların sayısı Mart 2019’da yüzde 56 artarak 682 bini aştı. Bu artış işsizlikte artışın devam edeceğini gösteriyor.

TÜİK verileri işsizlikteki artışı ve istihdamdaki gerilemeyi çarpıcı biçimde ortaya koyarken Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Aralık 2018’den bu yana sigortalı sayılarını yayımlamıyor. Beş aydır sigortalı işçi sayılarının yayınlanmamış olması büyük soru işaretleri yaratmaktadır.”