Çocuk işçilik: 9 yılda sadece 416 işyerine “ceza”

5 yılda 319 çocuk işçinin iş cinayetinde yaşamını yitirdiği ülkede, 9 yılda sadece 416 işyerine çocuk işçilik üzerinden ceza kesilmiş.

Sermaye devleti sözde “çocuk işçiliğe karşı mücadele” kampanyaları başlatsa da çocuk işçiler görmezden geliniyor, çocuklar daha yaygın bir şekilde ücretli kölelik düzeninin çarkları arasında eziliyor.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, çocuk işçilerin sayısı ve çocuk işçiliğin önlenmesine ilişkin yapılan çalışmaları Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) sordu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan verilen yanıta göre, son 9 yılda çocuk işçi çalıştırıldığı için sadece 416 işyerine toplam 571 bin 190 lira idari para ceza kesildi.

Bununla birlikte, istatistiklere göre Türkiye’de 2016 Aralık itibarıyla çocuk işçi sayısı 1 milyon 170 bindi. Ayrıca çıraklık ve stajyerlik adı altında çalıştırılan gençlerle birlikte çocuk işçilerin sayısı 2 milyonu buluyor.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin verilerine göre ise 2013’ten 2018’in ilk 5 ayına dek 319 çocuk işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.