Aliağa Belediyesi’nde işten çıkarma protestosu

Genel-İş, Aliağa Belediyesi’ndeki toplu işten çıkarmaları protesto etti.

MHP’li Aliağa Belediyesi’nde kadrolu 100 işçinin bugün işten çıkarılması protesto edildi. Genel-İş Sendikası İzmir 5 No’lu Şube, belediye önünde basın açıklaması yaptı.

Eylemde basın açıklamasını DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı okudu. Sarı, “Bu sabah itibarıyla Aliağa Belediyesi’nin farklı iş kollarında çalışan aralarından sendikamızın yönetici ve temsilcilerinin de olduğu 100 kadrolu işçi arkadaşımızı tek taraflı olarak ekonomik nedenler gerekçe gösterilerek iş akitlerini feshetmiştir” dedi. Devamında, “Bu kenti yaşanır kılan, her caddesini kendi eviymiş gibi temizleyen, yollarını yapan, hizmet binalarında halkın sorunlarını dinleyen çözüm üreten 100 arkadaşımızı adeta kullanım tarihi geçmiş bir meta gibi kapının önüne koyamazsınız” diye konuştu.

Sarı açıklamayı şöyle sürdürdü: “Seçim öncesinde on binlerce Aliağalı insanımızın Çanakkale gezilerinin bedeli biz emekçilere çıkarılmıştır. 30 milyon olan belediye borcunun 235 milyona çıkarılmasının sorumlusu biz değiliz. İşten çıkartılan arkadaşlarımızın bu mağduriyetinin vebalini kim üstlenecektir.”

Basın açıklamasının ardından işçiler, sendikacılar ve avukatlar Petrol-İş Sendikası’nda toplantı yapmaya çağrıldı. Daha önce işten çıkarılan taşeron işçileri Demokrasi Meydanı’nda direnişlerini sürdürürken, bugün işten çıkarılan işçiler de belediye önünde direnişe devam edecek.

Kızıl Bayrak / İzmir