İstanbul Film Festivali’ne İsrail yine sponsor

Eczacıbaşı grubuna ait İKSV’nin düzenlediği 38. İstanbul Film Festivali’ne geçen yıl olduğu gibi İsrail yine sponsor oldu.

Sermaye devletinin başında bulunan AKP’nin şefleri ve sermaye sınıfı Filistin halkına karşı saldırıları üzerinden İsrail’i sözde eleştirirken, gerçekte hiçbir ekonomik, siyasi işini aksatmıyor. Son dönemde İsrail’le yaşanan gerilime karşın ticari ilişkiler artarak sürerken, sermayenin hegemonyasındaki sanat alanında da bu ilişkiler sürdürülüyor. Bu alanda İsrail-Türkiye işbirliğinin son örneği, Eczacıbaşı grubuna ait İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın düzenleyeceği 38. Film Festivali’nin sponsorları arasında İsrail’in yine yer alması oldu.

İsrail Konsolosluğu işbirliğiyle gerçekleşecek festivalde, 11 Nisan’da “Fevkalade Yanlışlardan Öğrenmek” başlığıyla yapılacak etkinlikte konuşmacılar arasında İsrail Film Fonu Başkanı da bulunuyor. Bu ikiyüzlü davranış üzerine Filistin için İsrail’e Boykot Girişimi (BDS) Türkiye, İKSV yetkililerine hitaben açık mektup yayınladı.

İKSV’yi ‘yanlışlardan öğrenmeye’ davet ediyoruz”

İsrail’in Filistin’i ilhak yaklaşımını yüksek sesle dillendirildiği koşullarda İsrail’i boykotun daha yakıcı olduğuna vurgu yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nı, Filistin halkının ve onunla dayanışma içinde olanların taleplerine kulak vermeye, ırkçı ve işgalci İsrail’in desteğini reddetmeye, geçen yıl yaptığı hatayı bu yıl tekrarlamamaya, kısacası, ‘yanlışlarından öğrenmeye’ davet ediyoruz.”

Geçen yıl yapılan 37. Film Festivali’nin sponsorlarından biri ARTISRAEL isimli İsrail kuruluşuydu. Bu yüzden festivali Filistinli yönetmenler ve oyuncular boykot etmişti.

Filistinli yönetmen ve oyuncuların boykot ettiği 37. film festivalinin diğer sponsorları şunlardı: Sabah, BirGün, Habertürk, Cumhuriyet, Hürriyet, TC Kültür Bakanlığı, İBB, A Haber, CNN Türk, NTV, OT, T24, Beşiktaş Belediyesi, Beyoğlu Belediyesi.