Temmuz’da 37 kadın katledildi, 433 çocuk istismara uğradı

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun derlediği verilere göre, Temmuz ayında en az 37 kadın katledildi, 433 çocuk istismara uğradı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Temmuz ayı kadın cinayetleri raporunu açıkladı. Rapora göre en az 37 kadın katledilirken, 41 kadın şiddete uğradı. En az 433 çocuk da istismara maruz kaldı.

Kadına ve çocuğa yönelik şiddet ve cinsel istismara ilişkin aylık verilerin, basına yansıyan haberler derlenerek oluşturulduğu ifade edilen raporda, gerçek sayıların bundan çok daha fazla olduğunun altı çizildi. Buna karşın sermaye devletinin gerek bu konudaki tespitleri düzenli yapmadığı, gerekse kadına ve çocuğa yönelik şiddete karşı adım atmadığı vurgulandı.

“Cinayetlerin aydınlatılmaması da şiddetin önünü açıyor”

2018’in 7 ayında 75 kadının ölümüne dair şüphelerin devam ettiği belirtilen açıklamada, kadın cinayetlerinin aydınlatılmamasının da şiddetin artmasında etkili olduğu olduğuna değinildi.

En az 37 kadının katledildiği Temmuz ayında, İstanbul’un 7 ölümle ilk sırada yer aldığı, diğer illerden öne çıkanların, 3’er kadın cinayetiyle Konya, Antalya ve Manisa olduğu belirtildi.

Kadınların uğradığı şiddet sonucu ağır yaralandığı saldırılara da yer verilen raporda, İzmir, İstanbul, Ankara, Konya ve Aydın’da şiddete uğrayan kadınların yaşam mücadelesinin sürdüğü ifade edildi.

‘Kadınların kendi hayatlarına dair karar almaları’ cinayet nedeni

Temmuz ayı kadın cinayetlerinin önemli bir kısmının nedeni ve failinin tespit edilemediği belirtilen raporda şu bilgiler paylaşıldı: “Kadınların 16’sının neden öldürüldüğü tespit edilemedi, 10’u şüpheli ölüm olarak kayıtlara geçti; bunun dışında 7’si kendi hayatına dair karar almak isterken, 1’i boşanmak istediği için ve 3’ü ekonomik gerekçelerle öldürüldü.

“Kadınların 15’inin faili meçhul, 9’u akrabası ya da tanıdığı kişiler tarafından, 7’si evli olduğu erkek, 2’si birlikte olduğu erkek, 2’si oğlu, 11’i erkek kardeşi ve 1’i imam nikahlı olduğu erkek tarafından öldürüldü.”

Ayrıca Samsun’da bir trans kadının da erkek arkadaşı tarafından silahla vurularak öldürüldüğü, katilin ise “erkekliğime laf etti, öldürdüm” diye ifade verdiği hatırlatıldı.

Ölen kadınların çoğu evli ve çocuklu

Kadınların şiddete karşı haklarını düzenleyen 6284 sayılı Koruma Kanunu’nun etkin uygulanmadığına da değinilen raporda, Aile Hakları Platformu adlı bir grubun “6284 aileyi, yuvayı yıkıyor” diye gerçekleştirdiği eyleme dikkat çekilerek kadınların bu eyleme tepki gösterdiği hatırlatıldı.

Katledilen kadınların aile durumlarına ilişkin tespit edilebilen şu bilgiler açıklandı: “Öldürülen kadınların 20’sinin çocuğunun olup olmadığı bilinmezken, 12’sinin çocuğu bulunuyordu ve öldürülen 3 kadın hamileydi. Öldürülen kadınların 21’inin birliktelik durumu tespit edilemezken; 12’sinin evli, 2’sinin bekar ve 2’sinin sadece imam nikahlı olduğu biliniyor.”

41 kadın şiddete uğradı, 433 çocuğa istismar

Kadına, çocuğa şiddet ve istismarın devam ettiği vurgulanan raporda, Temmuz ayında 41 kadının şiddet gördüğü ifade edilerek “Kadınların 29’u tanımadığı kişiler tarafından saldırıya uğradı. Bu 29 kadının 7’si sokakta şiddete maruz kalırken 6’sı evde şiddete uğradı” denildi.

Temmuz ayında 433 çocuğun istismara uğradığı belirtilerek İstanbul’da Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yüzlerce hamile çocuğun ortaya çıktığı hatırlatıldı.