Nevin Yıldırım’a verilen ceza İzmir’de protesto edildi

Kendisine tecavüz eden erkeği öldüren Nevin Yıldırım'a ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi İzmir’de protesto edildi.

Nevin Yıldırım 2012 yılında Isparta'nın Yalvaç'a bağlı Koruyaka köyünde kendisine silah zoru ve işkenceyle sistematik tecavüz eden Nurettin Gider'i av tüfeğiyle vurarak öldürmüş ardından tutuklanmıştı. Olaydan yaklaşık bir yıl sonra hazırlanan 46 sayfalık iddianamede, Yıldırım hakkında 'Tasarlayarak canavarca hisle kasten adam öldürmek' iddiasıyla 'ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası' istenmişti. 7 yıldır tutuklu olan 2 çocuk annesi Nevin Yıldırım'ın cezası onaylanarak kasıtlı adam öldürmekten indirimsiz ağırlaştırılmış müebbet cezasının dün onaylanmasının ardından kadınlar tepkilerini dile getirdi.

İzmir’de bu akşam Konak’ta Vapur iskelesinin karşısında bir araya gelen Kadınlar Birlikte Güçlü bileşenleri yaptıkları basın açıklamasıyla Yıldırıma verilen cezayı protesto etti.

Yapılan açıklamada,  Nevin Yıldırım’ın sistematik tecavüze uğradığı ve kendini savunmak için tecavüzcüyü öldürdüğü belirtilerek şunlar söylendi: “Biz kadınlar erkek adalet değil gerçek adalet istiyoruz. Eğer öldüren namus adı altında erkek olsaydı, üzerine giydiği takım elbiseyle indirimden yararlanacaktı. Tıpkı çocuklara tecavüz edenler gibi, tıpkı daha başka kadınları öldüren ve tecavüz edenler gibi. Nevin Yıldırım kendini savunmuştur. Bizler ölmek de öldürmek de istemiyoruz. Erkek yargı sistemi değil gerçek adalet istiyoruz.”

Açıklamanın devamında “Biz kadınlar tek bir kız kardeşimiz öldürülmeyinceye kadar, tek bir kadın tecavüze uğramayıncaya kadar, tek bir çocuk istismara uğramayıncaya kadar, eşitlik ve özgürlüğümüz için sokaklarda olmaya mücadele etmeye devam edeceğiz” dendi.

Açıklama İstanbul'da kocası tarafından sistematik işkenceye uğrayarak ölümle tehdit edildiği için kocasını öldüren Name Öztürk’e verilen 10 yıl hapis cezasının onanması da kınandı.

Kızıl Bayrak / İzmir