Karaman ve İstanbul’da kadın cinayetleri

Karaman Ermenek’te Mehmet Ekiz boşanmak isteyen eşi Tuğba Ekiz’i bıçaklayarak öldürdü. İstanbul Beykoz’da ise bir kadın, eşinin kardeşi tarafından öldürüldü.

Dinci-gerici AKP iktidarının ve düzen yargısının kadın üzerindeki baskı ve şiddetin önünü açan politikaları “nafaka”, “boşanmalara arabuluculuk” gündemleri ile devam ederken, kadın cinayetlerinin arkası kesilmiyor.

Dün Karaman’da eşinden boşanmak isteyen bir kadın daha katledilirken, İstanbul Beykoz’da Perihan D., eşinin kardeşi tarafından öldürüldü.

Karaman Ermenek’te 34 yaşındaki Mehmet Ekiz kendisinden boşanmak isteyen eşi 25 yaşındaki Tuğba Ekiz’i bıçaklayarak öldürdü.

Cinayet Seyran Mahallesi’nde Tuğba Ekiz’in bir süredir yanında kaldığı kardeşi Manolya Arzu Yeşil’in evinde gerçekleşti. Eve giden Mehmet Ekiz, Tuğba Ekiz’i 6 yaşındaki kızlarının önünde bıçakladı. Manolya Arzu Yeşil kızkardeşini korumak isterken kolundan yaralandı. Mehmet Ekiz, daha sonra bıçağı kendi göğsünün altına saplayarak intihar etmeye çalıştı.

Ermenek Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Tuğba Ekiz, yapılan müdahaleye rağmen yaşamını yitirdi. Tedavi altına alınan Mehmet Ekiz’in hayati tehlikesinin devam ettiği belirtildi.

İstanbul Beykoz’daki kadın cinayeti 4 Haziran’da yaşandı. Perihan D. ile eşinin kardeşi S.D. arasında çıkan tartışmada, 28 yaşındaki kadın 16 yerinden bıçaklanarak katledildi.

Cinayet sonrasında kaçan S.D. yakalanarak tutuklanırken, annelerinin ölümüne tanık olan çocukları cinayeti S.D.’nin öldürdüğünü söyledi. Komşularının da, Perihan D.’nin, eşi tarafından sürekli şiddet gördüğünü ifade ettikleri kaydedildi.