İşten çıkarılan Evid-Sen başkanının hakları istendi

İşten çıkarılan Evid-Sen Başkanı’nın gasp edilen haklarının verilmesi talebiyle basın toplantısı yapıldı.

Ev İşçileri Dayanışma Sendikası (Evid-Sen) üyeleri İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi'nde basın toplantısı yaptılar. Toplantıda sendika Genel Başkanı Gülhan Benli’nin sözleşmesinin gerekçesiz bir şekilde fesh edilmesini protesto ederek, Benli'nin gasp edilen haklarının verilmesini istediler.

Saat 12.00'de yapılan toplantıda basın metnini Evid-Sen üyesi Arzu Çelebi okudu. Gülhan Benli'nin Şubat 2019 ile Mayıs 2019 tarihleri arasında eski Koç Holding CEO'su Can Kıraç'ın eşine bakım hizmeti sunmak amacıyla 4 ay boyunca çalıştığını belirten Çelebi, sigortasız bir şekilde çalıştırılan Benli'nin gerekçesiz bir şekilde işten çıkarıldığını, Kıraç'ın sadece Benli'yi değil yanında çalışan diğer hemşire ve hasta bakıcıları da sigortasız olarak çalıştırdığını ifade etti.

Çelebi sendika olarak Kıraç'tan taleplerini şöyle sıraladı:

“*Benli'nin yatırılmayan sigorta primlerinin geriye dönük olarak yatırılması.

*Fazla çalışma ücretlerinin hesaplanarak ödenmesi.

*2 haftalık ihbar tazminatının verilmesi.”

Bu taleplerin karşılanmaması durumunda dava açacaklarını belirten Çelebi, “Özelde Benli genel olarak ev işçileri haklarını alana kadar Evid-Sen, ilişki ve iletişim içerisinde olduğu tüm paydaşlarını da devreye sokarak örgütlü mücadeleden gelen gücünü hem haksızlıklarla mücadele hem de kamuoyunu aydınlatma adına kullanacaktır” dedi.

Çelebi'nin ardından söz alan Gülhan Benli de patronun “Sen benim karşımda örgütleniyorsun, başıma örgütü çıkardın” diyerek mobbing uyguladığını belirtti.