Çocuk istismarı Kayseri’de protesto edildi

Bugün emekçiler çocuğa yönelik istismar ve cinsel saldırıları Kayseri’de protesto etti.

5 yaşındaki çocuğa yönelik cinsel saldırıya tepki büyürken, bugün de Kayseri’de protesto eylemi yapıldı.

Cinsel saldırıyı protesto etmek için Cumhuriyet Meydanı’nda saat 18.00’de basın açıklaması yapıldı. Açıklamayı, Kayseri Kadın Bileşenleri adına bir emekçi kadın okudu.

Son on yılda çocuk istismarının yüzde 700 arttığını belirten sözcü “Adalet Bakanlığı verilerine göre 8 bin çocuk cinsel istismara maruz kaldı. Çocuk tecavüzcülerinin sadece yüzde beşi açığa çıkıyor. Son on yılda çocuk istismarı davaları yaklaşaık üç kat arttı” dedi

Açıklamada, bu tablonun çok vahim olduğu, sorunun aşılması için her emekçinin tepki göstermesi gerektiği, cinsel istismardaki artışta AKP iktidarının yaklaşımının etkili olduğu vurguları yer aldı.

Çözüm için yapılması gerekenlere değinilerek taleplerin sıralandığı açıklamada, sorunun kaynağının düzen olduğuna, ancak toplumsal duyarlılık ve mücadele ile çözüm için yol alınabileceğine işaret edildi.

Eylem boyunca “Susma haykır, istismara hayır!”, “Çocuklar için gerçek adalet!”, “Çocuk susar, sen susma!”, “Ne idam, ne hadım... Gerçek adalet!”, “Hükümet uyuma çocuklara kıyma!” sloganları haykırıldı. Eyleme BDSP, CHP, EMEP, Haziran Hareketi destek verdi.

Kızıl Bayrak / Kayseri