YSK kararı sonrası döviz tırmanışta

YSK’nın İstanbul seçimleri kararının ardından TL’deki değer kayıpları bugün de devam ediyor.

Türkiye kapitalizminin çok yönlü kriziyle birlikte baş gösteren TL’deki değer kayıpları, İstanbul seçimleriyle ilgili YSK kararının ardından tekrar tavan yaptı. Döviz karşısında dün değer kaybı katlanan TL bugün de düşüşünü sürdürdü.

Dün YSK kararı öncesi 6 TL sınırında seyreden dolar, karar sonrası 6,11 TL seviyesinde dalgalanmıştı. Dolar bugün de 6,20 TL’ye dayandıktan sonra, saat 11.00 itibarıyla 6,16 TL’nin üzerinde seyrediyordu. Avro da bugün 6,95 TL’ye kadar yükselirken, aynı saatlerde 6,90 TL üzerinde bulunuyordu.

Ekonomi Bakanı Berat Albayrak, Nisan ayının ortasında Washington ziyaretleri sırasında yaptığı açıklamada, İstanbul seçimlerinin yenilenmesinin “piyasalar tarafından satın alındığını” söylemiş, böyle bir kararın ekonomiye etki etmeyeceğini öne sürmüştü.

Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin yenilenmesi kararıyla ilgili sermaye cephesinde TÜSİAD’dan “kaygı verici” açıklaması yapılmış, “31 Mart yerel seçim sonuçları açıklanmadan evvel vurgulamış olduğumuz gibi, kapsamlı bir ekonomik ve demokratik reform gündemine odaklanmamız gereken bu dönemde, seçim ortamına geri dönmek kaygı vericidir” ifadeleri kullanılmıştı.