Tutsak yakınları eylemlerini sürdürdü

İmralı Hapishanesi’ndeki tecrite karşı açlık grevlerini sürdüren tutsakların anneleri başta olmak üzere aileleri dışarıda mücadelelerini sürdürüyor.

İmralı Hapishanesi’ndeki tecrite karşı binlerce tutsağın açlık grevleri ve 30 tutsağın ölüm orucu sürerken, tutsak yakınları da dışarıda tecrite karşı açlık grevlerinin sesini büyütüyor. Pek çok ilde çeşitli eylem ve nöbetlerle tecritin son bulması taleplerini dile getiren aileler bugün de eylemlerine devam etti.

Ağrı’da tutsak yakınlarının Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi önünde yapmak istediği eylemi jandarma engelledi. Cezaevi önünde açıklama yapılmasına izin vermeyen jandarma ile tartışma yaşanırken, kitleye tazyikli suyla saldırı gerçekleşti. Saldırının ardından kısa bir açıklama yapılarak saldırı zılgıt ve sloganlarla protesto edildi.

Diyarbakır’da Bağlar ilçesinde Koşuyolu Parkı’nda eylem yapmaları engellenen aileler bunun üzerine oturma eylemi gerçekleştirdi. Polisin engeli bitirme ve engelleme çabalarına karşı oturma eylemine devam eden aileler, polis ablukası altında bekleyişlerini 5 saate yakın sürdürdükten sonra TUAY-DER binasına yürüyerek eylemlerini sonlandırdı.

Gebze’de hapishane yakınına giden tutsak aileleri polis engeliyle karşılaşarak durduruldukları yerde oturma eylemi yaptı.

Anneler mecliste eylemlerine devam edecek

Ankara’da dün mecliste oturma eylemine başlayan anneler bugün de eylemlerine devam etti ve HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ile basın toplantısı düzenledi. Basın toplanıtısında annelerin mücadelesine dikkat çekerek seslerinin duyulması çağrısında bulunan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Annelerimizin cezaevleri önünde yürüttükleri mücadele çocuklarının canına ve yaşamlarına herhangi bir şey gelmemesi içindir. Bir an önce adım atılması, İmralı tecridinin kaldırılması, açlık grevindekilerin taleplerinin dikkate alınması gerekiyor” dedi.

Basın toplantısında anneler adına Nezahat Teke de söz alarak taleplerine kulak vermeyen devleti teşhir etti ve meclisteki eylemlerine devam edeceklerini söyledi. “İnsanlığa çağrımız var, adalete çağrımız var. Biz de bu ülkenin insanlarıyız, bugün eğer evlatlarımız zor durumdaysa ve tecrit kırılmadan bu durumdan çıkmıyorlarsa tecridin kırılması zor bir şey değildir” diyen Teke, ‘Bu kin neden’ diye sorarak seslerinin duyulmasını istedi.