Mehmet Ayvalıtaş davasında savcı beraat istedi

Mehmet Ayvalıtaş davasında yeni bilirkişi raporu sanıkları ‘kusursuz’ gösterirken savcı da beraat istedi.

Haziran Direnişi sırasında İstanbul 1 Mayıs Mahallesi’nde üzerlerine sürülen aracın çarpması sonucu yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş’ın ölümüne sebep olan araç sürücüleri Mehmet Görkem Demirbaş, Cengiz Aktaş’ın yargılanmasına bugün devam edildi.

İstanbul Anadolu 8. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya 3 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle tutuksuz yargılanan sanıklar ve avukatlarıyla birlikte Ayvalıtaş ailesi ve avukatları katıldı.

Rapora göre Mehmet Ayvalıtaş “tam kusurlu”

Mahkeme heyeti dördüncü bilirkişi raporunun dava dosyasına eklendiğini; raporda Mehmet Ayvalıtaş ile olayda yaralanan Seyit Kartal’ın tamamen kusurlu olduğu, Mehmet Görkem Demirbaş ile Cengiz Aktaş’ın ise kusursuz oldukları tespitine yer verildiğini belirtti.

Bunun üzerine Ayvalıtaş ailesinin avukatı Sevgi Enver Köroğlu itiraz ederek olay anına ilişkin görüntülerin teknik analizinin yapıldığı CD’yi izletti. Bilirkişi raporunun özensiz hazırlandığını, araç hızının ve araçlar arası takip mesafesinin raporda yer almadığına dikkat çekti. Bu nedenle yeni bilirkişi raporu alınması gerektiğini ifade etti.

Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş da olay yerine defalarca giderek 16-17 km hızla aracı sürerek fren yaptığını ve durabildiğini belirterek aracın bilerek oğlunun üzerine sürüldüğünü belirtti. Sanıkların tutuklanmasını istedi.

Esas hakkındaki mütalaasını sunan savcı ise “Taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olmak” suçuna dair yeterli kanıt olmadığı iddiasıyla sanıkların beraatini talep etti.

Mahkeme avukatların esas hakkındaki beyanlarını hazırlamaları için duruşmayı erteledi.