MA muhabirine “devlete karşı gazetecilik” iddianamesi

Mezopotamya Ajansı muhabiri Esra Solin Dal hakkında hazırlanan iddianamede, gazetecilik faaliyetleri “örgüt üyeliği” diye çarpıtılarak “devlete karşı gazetecilik” suçlamasıyla 15 yıl hapis cezası istendi.

Sermaye devletinin ilerici, devrimci basına yönelik keyfi gözaltı, tutuklama saldırılarını yargı üzerinden yürütülen çarpıtılmış soruşturmalar ve iddianameler tamamlıyor. Diyarbakır merkezli 9 ilde, “Komalên Civakên Kürdistan/Türkiye Masası (KCK/TM)” adı altında yürütülen polis baskınları ve gözaltı terörüne hedef olan 150’ye yakın kişi arasında bulunan gazeteci Esra Solin Dal hakkında açılan dava bunun yeni bir örneği oldu.

Mezopotamya Ajansı muhabiri Dal hakkında hazırlanan iddianame Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilirken, Dal’ın gazetecilik faaliyetleri “örgüt üyeliği” olarak çarpıtıldı, bu demagojiyle “devlete karşı gazetecilik” suçlaması yöneltilen Dal hakkında 15 yıl hapis cezası talep edildi.

Dal’ın gazetecilik faaliyetlerinin “suç” olarak gösterildiği iddianamede, röportaj taleplerinin “örgüt üyeliği” ile ilişkilendirilmesi göze çarptı. Dal’ın İHD ve Diyarbakır Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu üyelerinden, Efrîn’deki kadın ve çocuk ölümlerine dair röportaj talebi üzerinden şu iddialarda bulunuldu: “Şüphelinin yaptığı röportaj ile ilgili olarak yapılan açık kaynak araştırması neticesinde, şüphelinin, Suriye ülkesinin Afrin bölgesinde bulunan PKK/PYD/YPG ve DAEŞ terör örgütü mensuplarına yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan Zeytin Dalı Harekatına yönelik ağır ithamlarda bulunarak, terör örgütü lehinde paylaşımlara yer verdiği, yaptığı röportaj ile halkı devlete karşı kışkırtmak amacıyla hareket ettiği ve PKK/KCK terör örgütünü sahiplendiği…”

Ayrıca, Dal’ın Ermeni Udi Yervant’tan Ermeni soykırımı konusuyla ilgili randevu istemesi de “PKK/KCK terör örgütünün ideolojisi doğrultusunda devlet aleyhinde gazetecilik faaliyeti yürüttüğü” diye suçlama konusu edildi.

İddianamede, Dal’ın telefonuna mesaj olarak kaydettiği haber notları da “keşif notu” diye çarpıtıldı. Diyarbakır Bağlar’daki tek sağlık ocağının yıkılması ve “polis karakolu” inşası ile ilgili haberin notları hakkında “Şüphelinin kendi numarasına attığı sms içerikleri bir bütün olarak incelendiğinde, şüphelinin yukarıda belirtilen keşif amaçlı notları üst düzey örgüt mensuplarına sunmak üzere tuttuğu değerlendirilmektedir” iddiasında bulunuldu.