MA muhabiri Taşkın tahliye edilmedi

Mezopotamya Ajansı muhabiri Seda Taşkın, yaptığı haberler gerekçe gösterilerek “Örgüt üyeliği ve propagandası” iddialarıyla tutuklu yargılandığı davada tahliye edilmedi.

Mezopotamya Ajansı muhabiri Seda Taşkın, yaptığı haberler, telefon konuşmaları ve sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla tutuklu yargılandığı davanın ilk duruşmasında tahliye edilmedi.

Muş 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada savunma yapan Taşkın’a “Seda isminin kod adı olup olmadığı” soruldu. Mahkeme heyetinin “Muş’a neden geldin?” sorusunu gazetecilik faaliyeti nedeniyle geldiğini söyleyerek yanıtlayan Taşkın “Zannediyorum ki bir gazeteciye neden bir kente gittiği sorusu sorulmaz” dedi. KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) ve Mezopotamya Ajansı’na ilişkin sorusuna karşı iki ajansın da yasal olduğunu hatırlatan Taşkın, bu ajansların basın kartlarıyla meclise dahi girdiğini belirtti. Gözaltı süreci boyunca fiziki ve psikolojik şiddete maruz kaldığını, kendisine gazetecilik faaliyetiyle ilgisi olmayan yoruma açık şeyler sorulduğunu anlatan Taşkın, yaptığı faaliyetlerin gazetecilik olduğunu vurguladı.

Kendisi hakkında yapılan haber nedeniyle suçlandı

Taşkın’ın avukatları ise iddianamedeki usulsüzlükleri ortaya koydu. Saat 16.40’ta gelen bir “ihbar” mailinden 20 dakika sonra müvekkillerinin gözaltına alındığını hatırlatan Av. Gulan Çağın Kaleli, bu mailin Muş İl Emniyet Müdürlüğü’nden gönderildiğini belirtti. Taşkın’ın 3 adet sağlık raporu bulunduğunu, hapishanede astım krizi geçirdiği için hastaneye kaldırıldığını anlatan Kaleli, Taşkın’a, kendisinin gözaltına alınmasına ilişkin Mezopotamya Ajansı, ANF ve Jinnews’te çıkan haberlerin sorulduğuna dikkat çekti. Mezopotamya Ajansı’nın yayın politikası nedeniyle suçlanan Taşkın’ın yaptığı doğa, ekoloji, kadın ve çocuk haberlerinin ise hiçbirinin dosyaya konulmadığını söyleyen Kaleli, yine sosyal medyada beğendiği ancak başkasına ait olan haberler nedeniyle suçlandığına değindi ve suçlamaların yersizliğini ortaya koydu.

Taşkın’a tahliye yok, avukatların talepleri reddedildi

Savunmaların ardından savcılık Taşkın’ın tutukluluğunun devamına, “Seda isminin komşuları ve yakınlarına sorulmasına” karar verdi. “İhbar” mailinin gönderildiği IP adresinin araştırılması talebini reddeden mahkeme heyeti bir sonraki duruşmayı 2 Temmuz’a erteledi.

Seda Taşkın, Muş’ta 20 Aralık 2017 tarihinde “hakkında ciddi ihbar var" denilerek gözaltına alınmış, 4 gün gözaltında kaldıktan sonra “adli kontrol” şartı ile serbest bırakılmıştı. Savcının itirazı üzerine 22 Ocak’ta Ankara’da gözaltına alınan Taşkın, SEGBİS aracılığıyla Bitlis Sulh Ceza Hâkimliği tarafından ifadesi alındıktan sonra “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanmıştı.