Kocaeli’de Kaldıraç’tan polis baskınına karşı açıklama

Kocaeli’de Kaldıraç okurlarını hedef alan polis baskınları ve gözaltıların sürmesi protesto edildi.

Kocaeli’nin İzmit ilçesinde dün sabah ev baskınıyla gözaltına alınan, bugün adliye işlemlerinin ardından serbest bırakılan Kaldıraç okuru Ferdi Çiftçi için basın açıklaması gerçekleştirildi.

Saat 18.00’da Kocaeli Eğitim Sen’de gerçekleştirilen basın açıklamasına devrimci-ilerici kurumlar ve akademisyenlerde destek verdi. Kocaeli Kaldıraç temsilcisinin okuduğu açıklamada, geçtiğimiz hafta da aynı şekilde Kaldıraç okurlarının gözaltına alındığı hatırlatılarak, bu seferki baskınlara gerekçenin Mahir Çayan ve yoldaşlarının anılması ve 1 Mayıs çalışmalarına katılmak olduğu belirtildi. “Terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla gerçekleşen gözaltılarla Kaldıraç okurlarının sindirilmeye çalışıldığı belirtilen açıklama şöyle devam etti: “Aslında manasızca gibi görünen bu saldırılar okurlarımızın ve ailelerinin üzerinde baskı ve korku yaymaya çalışmaktan başka bir şey değildir. Şaşırmadık! Çünkü korkuyorlar. Bu korkularını bizlere, insanlara da yaymak istiyorlar. Egemenlikleri bu şekilde devam eder diye düşünüyorlar.”

Kızıldere şehitlerini anmanın ve 1 Mayıs’a katılmanın suç olmadığı vurgulanan açıklamada, “İnsanlık için mücadele eden bizler şunun farkındayız: İnsanlık için mücadele yürütmeyenler insanlaşamazlar” denildi. “İşçi sınıfının nihai zaferi sağlanana dek mücadelemiz sürecektir. Baskılar, gözaltılar bizi yıldıramaz! Yaşasın devrim ve sosyalizm!” ifadelerinin ardından basın açıklaması sonladırıldı.

Kızıl Bayrak / Kocaeli