“Hasta tutsak Evrim Erdoğdu serbest bırakılsın!”

İHD İzmir Şubesi’nin hasta tutsaklar için bugünkü eyleminde TKİP Dava Tutsağı Evrim Erdoğdu’nun serbest bırakılması istendi.

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) İzmir’de hasta tutsaklar için her cumartesi gerçekleştirdiği açıklaması bugün TKİP Dava Tutsağı Evrim Erdoğdu için yapıldı.

Saat 13.00’te eski Sümerbank önünde bir araya gelen insan hakları savunucularının eylemi yoğun polis yığınağı altında gerçekleşti. Üç haftadır Cumartesi Anneleri’nin eylemlerinin yasaklanmasıyla başlayan polis ablukası bu hafta da devam etti.

Basın açıklamasına geçilmeden önce İHD adına bir konuşma yapılarak Koçer Özdal’ın yaşamını yitirmesine değinildi. İHD’nin Özdal durumuna dikkat çektiği hatırlatılarak “Buna rağmen Koçer Özdal’ın tedavi konusunda bir adım atılmadı ve İHD’nin yaptığı basın açıklamasından 23 gün sonra Koçer Özdal, elleri ve ayakları kelepçeli olarak vefat etti” dendi.

“Erdoğdu; astım, kalp, bel fıtığı ve KOAH hastasıdır”

Devamında, basın açıklamasının İHD’nin ağır hasta mahpus listesinde de yer alan Evrim Erdoğdu için yapıldığı belirtilerek komünist tutsağın sağlık durumu hakkında şu bilgiler paylaşıldı:

“Evrim Erdoğdu, astım, kalp, bel fıtığı ve KOAH hastasıdır. Mevcut hapishane koşulları solunum ataklarını sıklaştırmakta ve buna bağlı başka kronik hastalıklar yaşamasına neden olmaktadır. Hiçbir ilgisinin olmadığını söylediği iki hücre cezası nedeniyle tahliye tarihi olan 1 Temmuz 2018’deki çıkışı engellenmiştir. Solunum ataklarını nebülüzatör kullanarak kontrol altına almaya çalışmaktadır. Kullandığı ilaçlar kortizonlu olduğu için kemiklerinde ve dişlerinde zayıflamalar söz konusu oluyor, dişleri çürüyor. Üstelik ringle hiçbir şekilde hastane sevklerine gidemediği ve bu koşullarda tedavi olamadığı, mevcut hapishane koşullarının ataklarını arttırdığı bilindiği halde ringle gitmeye zorlanmaktadır. Ringle kampüs içi hastaneye götürüldüğünde astım atağı geçirmiş olduğu ve tedavisinde anestezi uygulaması gerektiğinden, adronesiz anestezi kullanılmaması yaşamsal risk içerdiği için, tedavi edilmesi mümkün olmamıştır.”

“Hapishanede sağlık durumu ağırlaştı, yeterli beslenemiyor”

Ayrıca Evrim Erdoğdu’nun bir yıla yakındır çenesinin tek tarafını kullanamadığı belirtilen açıklamada, alerjik bünyesinden dolayı öksürük atakları geçirdiği ve bu nedenle yürümesini dahi engelleyen bel fıtığı ve ona bağlı siyatiğiyle ilgili hiçbir ilaç kullanamadığı aktarıldı. İlaç kullandığında astım krizlerinin tetiklenmesi riski bulunmasının sağlık durumuna etkileri şöyle anlatıldı: “Bırakalım tedavi olmayı hapishane koşullarında nefes almakta, beslenmekte bile zorlanmaktadır. Evrim Erdoğdu tedavi edilmiyor oluşu nedeniyle sürekli yumuşak, sıvı gıdalar tüketirken alerjiden kaynaklı pek çok besini tüketemiyor. Alerjen besinleri tükettiğinde de solunum atağı geçiriyor. Böylesine ağır tabloya bir de antibiyotiğin neden olduğu kanamalı kolit hastalığı eşlik ediyor ve sık atakların neden olduğu kalp rahatsızlıkları yaşamaya başlamıştır.”

Şakran Hapishanesi’ndeki hastanede adrenalin anestezi bulunmaması nedeniyle komünist tutsağın tedavi hakkının gasp edildiğine dikkat çekilen açıklamada, solunum ve öksürük atakları nedeniyle stabil durumda da olamadığından, hekimlerin diş tedavisini yapmayı kabul etmediği ve bunlardan kaynaklı yeterli beslenemediği üzerinde duruldu.

“Evrim Erdoğdu bir an evvel serbest bırakılmalı”

Açıklama, Erdoğdu’nun hapishane koşullarında tedavisinin mümkün olmadığına dair vurguyla şöyle devam etti: “Hapishane koşulları buna izin vermediğinden kilo kaybı yaşamış, zaten zayıf olan bünyesi daha da zayıflamıştır. Kurum, aile hekimi, dışında başka bir tıbbi yardım alamamakta ancak ilaç dozları arttırılabilmektedir. Bu durumda mevcut hapishane ortamının nemli olması, yeteri kadar oksijen almasının mümkün olmaması Evrim Erdoğdu’nun tedavisinin yapılmasını olanaklı kılmamaktadır, hapishane koşullarından dışarı çıkmadıkça tedavi olması imkânsızdır. Bir an evvel Evrim Erdoğdu serbest bırakılmalıdır.”

Açıklama devlet yetkililerine uluslararası mahpus hakları sözleşmelerine uymaları ve ağır hasta mahpusların serbest bırakılması çağrısıyla “Hiçbir mahpus, Koçer Özdal’ın akıbetini yaşamasın!” denerek sona erdi.

Beş dakikalık oturma eylemi yapıldıktan sonra basın açıklaması bitirildi.

Kızıl Bayrak / İzmir