Evrim Erdoğdu 3 günlük açlık grevi yaptı!

İzmir’de, hileli referandumu protesto ettikleri için tutuklanan gençlerin adli koğuşlara yerleştirilmesini protesto eden ve gençlerin siyasi tutsakların yanına verilmesini isteyen TKİP dava tutsağı Evrim Erdoğdu 3 günlük açlık grevi yaptı.

Hileli referandumun ardından İzmir’de yaptıkları eyleme yönelik polis saldırısında gözaltına alının ve ardından tutuklanan gençler, Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’ne götürüldüler. Aralarında DGB’li Enise İlin’in de bulunduğu gençler, cezaevinde adli koğuşlara yerleştirildiler. Cezaevi idaresi, gençler üzerinde psikolojik baskı uygulamak ve onları yalnızlaştırmak için hayata geçirdiği bu uygulamayı tüm itirazlara rağmen geri almadı. Avukatların görüşmeleri ve gençlerin itiraz dilekçelerine rağmen, “Cumhurbaşkanına hakaret adli suça giriyor” diyen cezaevi idaresi gençleri adli koğuşlarda tutmaya devam ediyor.

Aynı cezaevine bulunan TKİP dava tutsağı Evrim Erdoğdu, gençlere uygulanan baskıyı ve tecrit politikasını protesto etmek için 3 günlük açlık grevi yaptı. Erdoğdu açlık grevini bugün (22 Mayıs) saat 19.00’da sonlandırdı.

Öte yandan, cezaevi yönetimi yakın zamanda tutuklanan Devrimci Parti üyesi kadınları siyasi tutsakların yanına yerleştirmeyi adli koğuşlara ayrı ayrı yerleştirerek psikolojik baskı ve tecrit politikasını sürdürdüğünü gösterdi.

Kızıl Bayrak / İzmir