Çorlu Tren Katliamı ailelerine AYM önünde saldırı

Çorlu Tren Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin ailelerinin AYM önünde yapmak istedikleri açıklamaya polis saldırdı. Aileler art arda saldırılara rağmen açıklama yaptı.

Çorlu Tren Katliamı’nda yaşamını yitiren 25 kişinin aileleri bugün Anayasa Mahkemesi (AYM) önünde açıklama yapmak istedi ancak polisin saldırısıyla karşılaştı.

Katliam davasında tüm faillerin yargılanması taleplerini dile getirmek ve davanın örtbas edilmeye çalışılmasını protesto etmek için AYM önünde toplanıldı. Aileler, avukatları ve desteğe gelenler polisin engeliyle karşılaştı. Aileler polisin plastik mermilerle saldırısına hedef oldu. Katliamda yaşamını yitiren Oğuz Arda Sel’in dedesi saldırı sırasında fenalaştı. Ailelerden gözaltına alınanlar oldu.

Art arda iki kere saldırıya rağmen eylem girişimini sürdüren aileler sonunda açıklamalarını gerçekleştirdi. Açıklamada ÇHD İstanbul Şube Başkanı Gökmen Yeşil, “7’si çocuk 25 kişi öldürüldü. Kaldırıma, yola gösterilen hassasiyet bu dosyaya gösterilmedi” dedi.

Okunan basın açıklamasının ardından söz alan Oğuz Arda Sel’in annesi Mısra Öz Sel “Ben kimseye zarar vermek için burada değilim. Ben ‘9 yaşındaki çocuğumun kılına zarar gelirse dünyayı yakarım’ diyen bir anneyim. Ben tüm sorumluların karşımıza gelmesini, yargılanmasını istiyorum. Aksini kabul etmiyoruz. Elbet devran değişecek. Biz onları yargılayacağız”dedi.

ÇHD İstanbul Şubesi’nden avukat Mürsel Ünder, dosya hakkında bilgi paylaşmayı planladığını, ama saldırılardan sonra bunun bir hükmünün kalmadığını belirtti. Ailelere yapılan saldırılarda avukat olarak kendisini utandığını ifade ederek polislere tepki gösterdi. CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel de kendilerini engellemek isteyen polislere tepki gösterdi.