Oruç tutmayan öğrenci sınıftan atıldı

İstanbul Eyüpsultan İMKB Lisesi’nde din dersi öğretmeni Orhan Selim, astım hastası E.T. adlı öğrenciyi oruç tutmadığı gerekçesiyle sınıftan attı. Müdür yardımcıları, öğrencinin ailesine “aramızda halledelim” dedi.

Gençliği dinci-gericilikle kuşatmaya çabalayan iktidarın bu doğrultuda eğitim alanında hayata geçirdiği politikalarına okullardaki keyfi uygulamalar eşlik ediyor. Dinci-gerici uygulamaların bir yenisi de İstanbul Eyüpsultan İMKB Lisesi’nde yaşandı.

CHP milletvekili Yıldırım Kaya’nın, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması için verdiği soru önergesine göre, astım hastası E.T. adlı öğrenci, din dersi öğretmeni Orhan Selim tarafından dersten atıldı. E.T.’nin dersten atılmasının gerekçesi ise “oruç tutmaması” oldu. Oruç tutmadığı için sınıftan atılması üzerine bazı öğrencilerin öğretmeni alkışladığını aktaran E.T., öğretmeninin de “Oruç tutmayanlar müslüman değildir” dediğini söyledi.

Ayrıca, E.T. adlı öğrencinin ailesine müdür yardımcıları Cevdet Doğan ve Yaşar Tulumtaş tarafından “aramızda halledelim” şeklinde yanıt verilerek olayın üzerinin örtülmeye çalışıldığı öğrenildi.