ODTÜ öğrencileri ‘istifa’ talebiyle rektörlük önündeydi

ODTÜ öğrencileri, üniversite yönetimini protesto etmek için rektörlük önünde toplandı ve yarınki boykota çağrı yaptı.

ODTÜ’de 10 Mayıs Cuma günü gerçekleştirilmek istenen Onur Yürüyüşü’ne polisin azgınca saldırısına tepki olarak öğrenciler yaptıkları çağrı doğrultusunda bugün rektörlük önünde toplandı.

‘Rektöre Veda Töreni’ etkinliği için bir araya gelen öğrenciler, “Verşan istifa!”, “Güle güle Verşan!”, “Eşit, parasız, demokratik üniversite!” sloganlarını haykırarak ODTÜ Rektörlüğü’nü protesto etti.

Eylemde öğrenciler adına açıklama yapılarak Onur Yürüyüşü’ne yönelik keyfi yasak hatırlatıldı. ODTÜ Rektörlüğü’nün polis saldırısının önünü açtığına dikkat çekildi. Üniversitedeki polis terörünün bir kez daha kınandığı açıklamada, bahar şenlikleri sürecinde olduğu gibi mücadele kararlılığı ve birlik olarak bu saldırıların boşa düşürüleceği vurgulandı. Açıklamada, “Polis, şiddet, nefret varsa, ders yok” şiarıyla yarın gerçekleştirilmesi planlanan boykota da çağrı yapıldı.

Öğrencilerin mücadele talepleri arasında ODTÜ yönetiminin istifa etmesi ve tüm ODTÜ bileşenlerinin katılımıyla yeni yönetimin belirlenmesi bulunuyor. Ayrıca, polisin okula girişine izin verilmemesi, ODTÜ’de geleneksel etkinliklerin ve toplulukların yasaklanmaması yer alıyor.

Öte yandan üniversite senatosunun, yaşananlarla ilgili yarın gerçekleştireceğini duyurduğu toplantı bugüne alınırken, öğrenciler rektörlük önünde bekleyişe geçti. Eylem sırasında bir grup öğrenci Verşan Kök maskesi takarak, bir grup öğrencisi ise onun koruması rolüne girerek Verşan Kök’e bir türlü ulaşılamamasına dikkat çeken bir oyun sergilediler.

Sonrasında eylem, boykot çağrısını yükseltmek için herkesin yaşam alanlarına ve bölümlerine geçmesi çağrısı ile son buldu.

Ankara DGB de “Okulda ve ülkede sermayenin tek adam rejimine geçit yok! Haydi boykota, direnişe!” şiarlı afişlerle ODTÜ öğrencilerine boykot çağrısı yaptı.

Ayrıca gün boyunca öğrenciler, kampüsün farklı yerlerinde varil ve sopalarla ritim tutup sloganlar atarak boykota katılma çağrısını yükseltti.

Yarın fakültelerde toplanıldıktan sonra rektörlük önüne yürünecek. Hazırlık öğrencileri Hazırlık önünde saat 11.00’de buluşarak yürüyüşe başlayacak. 12.30’da ise basın açıklaması için rektörlük önünde toplanılacak.