ODTÜ boykotta: Rektörlük önünde toplanıldı

Rektörlüğü ve polis şiddetini protesto eden ODTÜ öğrencileri, akademisyenler ve Eğitim Sen’li eğitim emekçileri derslere girmeyerek rektörlük önünde toplandı.

Bugün sabah saatlerinden itibaren öğrenciler fakültelerinde derslere girmeyerek boykota başlarken, döviz ve pankartlarıyla bölümlerde toplandı. Bölümlere özgü vurgularla şiarlar belirleyerek yaratıcı görseller hazırlayan öğrenciler, genel olarak istifasını istedikleri rektör Verşan Kök’e tepkilerini çarpıcı bir şekilde ortaya koydu.

Bölümlerde toplanmaların tamamlanmasıyla rektörlük önüne doğru harekete geçildi. Yabancı Diller Fakültesi’nde (Hazırlık) 11.00’de buluşulduktan sonra Fizik çimlerine yüründü, buradan da rektörlük önüne inildi.

Akademisyenler’den boykota destek

Üniversitedeki polis terörüne, rektörlüğün keyfi yasaklarına karşı öğrencilerle dayanışmayı yükselten akademisyenler de rektörlük önüne geldi. Akademisyenler, ODTÜ öğretim elemanlarından 218’inin şu ana kadar imza attığı açıklamayı paylaştılar. odtusavunulmalidir.com üzerinden metnin hâlâ imzaya açık olduğu belirtildikten sonra 10 Mayıs’ta yaşananlara değinilerek açıklama şöyle başladı: “Öğrencilerimizin ve meslektaşlarımızın maruz kaldığı polis şiddetini kınıyoruz. Cuma günü yaşananlar, kampüsümüzün güvenliği ve barışı için kolluk kuvvetlerine değil, ODTÜ bileşenlerine ve özellikle öğrencilerimizin sağduyulu tavrına güvenilmesi gerektiğini bir kez daha göstermiştir.”

Akademik alanda özgürlüğün önemine dikkat çekilen açıklamada, üniversite yönetiminin bu sorumluluğunu yerine getirmediğine işaret edildi. Bu doğrultuda üniversite yönetimi, özeleştiri başta olmak üzere gerekli adımları atmaya davet edildi.

Öğrenciler taleplerini bir kez daha haykırdı

Rektörlük önünde öğrenciler adına açıklama yapılarak şu talepler sıralandı: Kampüse hiçbir şartla polisin girişine izin verilmemesi; öğrenci toplulukları ve gruplarının faaliyetlerinin engellenmemesi; Devrim Yürüyüşü, Onur Yürüyüşü, şenlikler gibi geleneklerin korunması; rektör ve üniversite yönetiminin istifa etmesi, yeni yönetimin tüm ODTÜ bileşenleri tarafından belirlenmesi.

ODTÜ’de geçtiğimiz yıllarda yükseltilen “ODTÜ ayakta” eylemlerinin de hatırlatıldığı açıklama, bundan sonra bu talepler için mücadelede daha fazla yan yana gelineceği vurgusuyla noktalandı.