YSK kararına Avrupa’dan ilk tepkiler

YSK’nın iptal kararına ilişkin Avrupa’dan yapılan ilk açıklamalarda seçimlere güvenin kalmadığı belirtilirken Dışişleri Bakanlığı eleştirileri kabul etmeyeceğini açıkladı.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) dün akşam itibariyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerini iptal etmesi genel olarak emperyalistler tarafından sessizlikle karşılanırken ilk tepkiler Avrupa'dan geldi.

Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye raportörü Kati Piri; “Erdoğan yenilgiyi kabul etmiyor ve halkın iradesine karşı çıkıyor. AKP YSK’ya İstanbul’daki yerel seçimlerin tekrarlanması için baskı uyguladı. Bu durum Türkiye’de iktidarın seçim yoluyla demokratik olarak el değiştirmesine duyulan güveni sona erdirdi” açıklaması yaptı.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ise, “Özgür ve adil seçimler için gerekli koşulların seçim gününden sonra değil önce doğrulanması gerektiğinin altını çiziyoruz. YSK’nın kararı Türk seçmenlerin seçim otoritelerine duyduğu güvene ciddi zarar verme potansiyeline sahip” derken, “Türk halkı seçimler konusunda güvenilir ve istikrarlı bir çerçeve dahil olmak üzere demokratik garantiler sağlayan bir seçim sürecini hak etmektedir” ifadelerini kullandı.

Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu Eşbaşkanı Ska Keller da sosyal medyadan “Bir zamanlar Türkiye’de seçimler iktidarın demokratik olarak el değiştirmesiyle sonuçlanırdı. Anlaşılan artık öyle olmuyor” paylaşımında bulundu..

Dışişleri Bakanlığı’ndan eleştiriye dahi tahammül yok

Dışişleri Bakanlığı ise uluslararası eleştirileri kabul etmedikleri açıklaması yaparak; “Herkesin, hukuk çerçevesinde alınan bu karara saygı göstermesi gerekir. Kararla ve YSK ile ilgili bazı yabancı muhataplarca yapılan siyasi saikli eleştirileri kabul etmiyoruz” dedi.