Washington’da Venezuela Büyükelçiliği’ne polis baskını

Washington’daki Venezuela Büyükelçiliği’ni Guaido destekçilerine devretmeye çabalayan ABD, dün buna karşı eylemini sürdürenleri binadan çıkartmak için baskın düzenledi.

ABD, Washington’daki Venezuela Büyükelçiliği’ni Guaido destekçilerine devretme çabasını sürdürüyor. Büyükelçilik binasında bu çabalara karşı bir süredir “işgal” eylemi yapanlar dün polis baskınıyla karşılaştı.

Maduro yönetiminin ABD’deki temsilcilerini geri çekmesinin ardından, ABD darbesine ve Venezuela’ya emperyalist müdahaleye karşı oluşturulan Elçiliği Savunma Kolektifi (Colectivo de Protectores de la Embajada), elçiliğin Guaido destekçilerine devrini engellemek için eylem başlatmıştı.

Telesur’un haberine göre, polisin resmi olmayan bir belgeyle elçilik binasına baskın düzenlediği belirtilirken, bina kapısının kilidinin polislerce kırıldığı ve belgenin eylemcilere okunduğu kaydedildi. Söz konusu belgede, ABD’nin Guaido destekçisi Carlos Vecchio’yu “resmi temsilci” olarak tanıdığı yer aldı. Vecchio’nun talimatı doğrultusunda binanın boşaltılacağı ifade edilen belgede, buna uymayanların tutuklanıp yargılanabileceği tehdidi öne sürüldü.

Baskın sonrasında, eylemcilerin binayı boşaltmadığı, bina kapısını kapattığı, polisin de sokağı abluka altına aldığı öğrenildi. Devamında polisin çekildiği kaydedilirken, eylemcilerin su, elektrik ve yiyecek erişiminin engellendiği bildirildi.

Hiçbir hükümete bağlı olmadıklarını ileri süren ve ABD’nin uluslararası hukuku hiçe sayan müdahalesine karşı olduklarını ifade eden kolektif üyeleri, askeri hamlelere ve olası savaşa karşı sorunun barışçıl yolla çözülmesi için eylem yaptıklarına dikkat çekti. Grup binayı terk etmemekte kararlı olduklarını vurguladı.