Sudan’da yönetimdeki Askeri Konsey’den “geri adım”

Sudan’da darbe sonrası yönetimi el koyan Geçici Askeri Konsey eski hükümetin üyelerini tutuklattı, muhalefetin kimi taleplerinin yerine getirileceği açıklandı.

Sudan’da darbe sonrasında da eylemler sürüyor. Eylemcilerin oluşturduğu Özgürlük ve Değişim Güçleri, yönetimi el koyan Geçici Askeri Konsey’e taleplerini iletmiş ve talepleri karşılanana kadar oturma eylemini sürdüreceklerini açıklamıştı.

Halkın sokaklardan geri çekilmemesinin yarattığı basınçla Geçici Askeri Konsey, bazı talepleri yerine getireceklerini açıklarken, bunlardan biri olan eski hükümet üyelerinin tutuklanması yönünde de adım atıldı.

Dün açıklamalarda bulunan konsey sözcüsü Şemsettin Şanto, muhalefetin üzerinde uzlaşacağı bir sivil hükümet atayacakları vaadinde bulundu. “Biz başbakan atamayacağız, onlar kendi başbakanlarını seçecek” diyen Şanto, sokaktaki protestoculara, eylemlerini sonlandırmaları için güç uygulamayacaklarını söyledi. Ek olarak günlük hayatın engellenmemesi, yol kesme gibi eylemlerin yapılmaması dayatmasında bulunan konsey sözcüsü, “Eline silah alanlara hoşgörü olmayacak” diye tehditte bulundu.

Hükümet üyelerini tutuklayan Geçici Askeri Konsey, diğer aldığı kararları da açıkladı. Buna göre; medya üzerindeki kısıtlamalar kalkacak, kolluk güçlerine yeni yöneticiler atanacak, yolsuzlukla mücadele ve eski iktidar partisini denetlemek için komiteler kurulacak, halka destek gerekçesiyle tutuklanan kolluk güçleri serbest bırakılacak, diplomatik misyonlar gözden geçirilecek, siyasi tutuklular serbest bırakılacak, protestocuları öldüren kolluk güçleri yargılanacak.