Sudan’da ordu ve muhalefet anlaştı: 3 yıllık geçiş dönemi

Sudan’da darbe yapan ordu ile Özgürlük ve Değişim Deklarasyonu Güçleri 3 yıllık geçiş döneminin ardından yönetimin sivillere geçmesi için anlaştı.

Sudan’da 11 Nisan’da darbe yapan ordu ile Özgürlük ve Değişim Deklarasyonu Güçleri arasında 3 yıllık bir geçiş dönemi sonrası sivil yönetime geçilmesi konusunda anlaşmaya varıldığı ve anlaşmanın 24 saat içinde imzalanacağı duyuruldu.

Ayrıntılarının açıklanmadığı anlaşmaya göre, geçiş dönemini yürütecek Egemenlik Konseyi’nin çoğunluğunu sivil yöneticilerin oluşturacağı açıklandı. 3 yıllık geçiş sürecinin sonunda seçimlere gidilmesi planlandı.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Askeri Geçiş Konseyi üyelerinden general Yaser el Ata anlaşmaya varıldığını ve 24 saat içinde imzalanacağını duyurduğu basın toplantısında, 300 üyeli Egemenlik Konseyi’nin 3’te 2’sini Özgürlük ve Değişim Deklarasyonu Güçleri’nin oluşturacağını belirtti.

Darbeciler daha öncesinde, silahlı kuvvetlerin geçici yönetimde sivillerin çoğunluğu oluşturmasını kabul etmeyeceğini açıklamıştı.

General Ata ayrıca 3 yıllık geçiş döneminin ilk altı ayında Darfur, Mavi Nil ve Güney Kordofan gibi çatışma bölgelerinde barış anlaşmalarının imzalanacağını da belirtti.

Özgürlük ve Değişim Deklarasyonu Güçleri sözcüsü Taha Osman, daha önce yaptığı açıklamada, iki tarafın geçiş döneminde Egemenlik Konseyi, bir kabine ve bir yasama organı oluşturulması konusunda anlaştıklarını duyurmuştu. Ancak yetki paylaşımına ilişkin detayların tamamında henüz anlaşmaya varılamadı.

Pazartesi günü yeniden başlayan görüşmeler sonrasında anlaşmaya varıldığı duyuruldu, ama yetkiler konusunda ayrıntı verilmedi.

Öte yandan, anlaşmaya varıldığı duyurulmadan birkaç saat önce, Hartum’da ordu karargahının önündeki oturma eylemine ateş açılması üzerine en az 5 eylemci ve 1 güvenlik görevlisi yaşamını yitirdi. Eylemcileri hedef alan ateşi açanın kimliği bilinmiyor.