Sudan’da genel grev ve itaatsizlik

Sudan’da cunta yönetiminin katliam saldırıları sonucu alınan genel grev ve sivil itaatsizlik kararı bugün uygulanmaya başlandı.

Sudan’da 30 yıllık diktatör Ömer el Beşir’e karşı süren protestoların ardından askeri darbeyle yönetime el koyan cuntanın sivillere yönelik gerçekleştirdiği katliamlara karşı tepkiler sürüyor.

Başkent Hartum’daki eylemlere yönelik cuntanın gerçekleştirdiği silahlı saldırılarda Sudan Doktorlar Komitesi’nin açıkladığı verilere göre 113 kişinin yaşamını yitirmesinin ardından Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG) sivil itaatsizlik ve genel grev kararı aldı.

Bugün itibariyle uygulamaya sokulan karar ile birlikte Sudan sokakları boş kalırken dükkanlar da açılmadı.

ÖDBG, yönetim sivil bir iktidara devredilene kadar eylemlerin devam edeceğini açıkladı.

Grev ve sivil itaatsizlik kararı müzakere masasına dönülmesi için dün Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali liderliğinde bir Afrika arabulucu heyetin oluşturulduğunu ilan etmesinin ardından açıklandı.

ÖDBG müzakerelerin yeniden başlaması için darbecilerin gerçekleştirdiği katliamı soruşturmak için uluslararası bir komisyonun kurulması ve askeri konseyin gerçekleştirdiği katliamın sorumluluğunu üstlenmesini şart koştu.
ÖDBG’nin halka yaptığı çağrıda köprülerin kapatılması ve yollara barikat kurulması istenirken kolluk güçleriyle çatışmalara girilmemesini istedi. Ayrıca grev komitelerinin hareketin başarısında temel bir yerde durduğu belirtilerek herkes görev almaya çağrıldı.

Öte yandan askeri konseyin eylemlerin ve katliam gerçeğinin yayılmasını engellemek için interneti pazartesiden itibaren kestiği, eylemcilerin ise bildiri ve toplu sms gibi farklı yöntemlerle çağrılarını yaygınlaştırdığı belirtildi.