Sudan’da “Beşir istifa etti” iddiası

Sudan’da kitlesel protestolar durmazken, 30 yıllık diktatör olan Devlet Başkanı Ömer El Beşir halkın kitlesel tepkileri sonrasında bugün istifa ettiği ileri sürüldü.

Kitlelerin dinci-gerici Beşir yönetimine karşı protestoların durmadığı Sudan’da 30 yıllık diktatör Ömer El Beşir’in 19 Aralık’tan bu yana süren halk eylemleri sonrasında bugün istifa ettiği ileri sürüldü.

Dubai merkezli al Hadath televizyonuna konuşan bakan Adil Mahcup Hüseyin, “Beşir’in istifası sonrasında kurulacak askeri konsey için istişareler yapılmakta olduğunu” söyledi.

19 Aralık’ta başlayan ve son 6 gündür aralıksız süren kitlesel protestoların ardından Sudan ordusunun bu sabah başkent Hartum’un çeşitli noktalarına asker konuşlandırdığı bildirildi. Devlet televizyonuna askerler girdiği ve yayın akışına müdahale ettiği ifade edilirken, bazı bakanların tutuklandığı ileri sürüldü.

Hartum’da Savunma Bakanlığı ve cumhurbaşkanlığının bulunduğu yerleşkede kitlelerin bekleyişi devam ederken, bugün ordunun devlet televizyonundan bir açıklama yapacağı bildiriliyor.