Sudan’da askeri yönetimle görüşmeler askıda, eylemler sürecek

Sudan’da muhalefetin oluşturduğu “Özgürlük ve Değişim Güçleri”, darbeci Askeri Geçiş Konseyi ile görüşmeleri askıya aldıklarını, eylemlere devam edeceklerini duyurdu.

Sudan’da darbe sonrası yönetime el koyan Askeri Geçiş Konseyi ile muhalefeti temsil eden “Özgürlük ve Değişim Güçleri” arasındaki görüşmelerin askıya alındığı açıklandı.

Özgürlük ve Değişim Güçleri Hartum’da eylemlerin devam ettiği ordu karargahı önünde basın toplantısı yaptı. Kitlelerin toplandığı alanda açıklama yapan Sudan Meslek Odaları Sözcüsü Muhammed el-Emin Abdulaziz, askeri yönetimle her türlü müzakerenin askıya alındığını belirterek eylemlere devam edeceklerini vurguladı.

Askeri Konsey’in darbeci bir yönetim olduğunun altını çizen Abdulaziz, “Askeri yönetim düşene kadar gösteri ve oturma eylemlerinin süreceğini ilan ediyoruz” dedi. Devrik diktatör Ömer el-Beşir’in destekçileriyle askeri yönetimin görüşme çabasında olduğuna dikkat çeken Abdulaziz, sivil başkanlık konseyi ve hükümetin “Özgürlük ve Değişim Güçleri”nden oluşması gerektiğini sözlerine ekledi.

Öte yandan askeri yönetimin başında bulunan Abdulfettah el-Burhan da açıklama yaparak muhalefeti ve eylemleri tehdit etti. Tüm siyasi grupların geçici hükümetin kuruluşu için yapılacak görüşmelere katılması çağrısı da yapan Burhan, “güvenlik” konusunda ihmalkar davranmayacaklarını ifade ederek “İşler bu şekilde devam edemez” dedi. Protestoların sürdürülmesini, üstü kapalı şekilde “suç işleme” diye tanımlayan Burhan, bu yönde çağrılardan vazgeçilmesi vurgusunda bulundu.