Sudan Komünist Partisi’nden açıklama

Sudan Komünist Partisi, dün Askeri Geçiş Konseyi ile Özgürlük ve Değişim Güçleri arasında yapılan toplantının sonuçlarına dair bir açıklama yayınladı.

Sudan’da dün Askeri Geçiş Konseyi ile Özgürlük ve Değişim Güçleri arasında yapılan görüşmeye dair Sudan Komünist Partisi açıklama yayınladı.

“Devrim sürüyor, ikidar halka!” vurgusuyla yayınlanan açıklamada, Sudan halkının kararlı eylemlerinin basıncıyla diktatörlüğe geri adım attırıldığı belirtidi.

Özgürlük ve Değişim Güçleri içerisinde yer alan Sudan Komünist Partisi, toplantının sonuçlarını şöyle sıraladı:

1- Özgürlük ve Değişim Güçleri’nin halkın lideri ve temsilcisi olarak tanınması.

2- İktidarın devri ve hükümet organlarının oluşturulması dahil karara bağlanmamış konuların görüşülmesi ve çözülmesi için bir ortak komite kurulması.

3- Bir dizi görüş ayrılığında anlaşmaya varıldığı ilan edilmiştir.

4- İki taraf da elde edilen sonuçların tatmin edici olduğunu dile getirmiş ve halen ihtilaflı konuları çözmek için birlikte çalışmaya devam etme sözü vermiştir.

5- Özgürlük ve Değişim Güçlerince El Beşir rejiminin sürdürücüsü ve İslami hareketinin üyeleri olmakla suçlanan Askeri Geçiş Konseyi’nin üç üyesi istifasını sunmuştur. Özgürlük ve Değişim Güçleri’nin Askeri Geçiş Konseyi ile görüşmelere başlamak için bu üç üyenin görevden alınmasını talep ettiğini zikretmek kayda değerdir.”