Pentagon: F-35 için Türkiye’ye alternatif arıyoruz

ABD Savunma Bakanlığı, savaş uçağının üretiminde Türkiye’ye alternatif aradıklarını duyurdu. Pentagon sözcüsü Türkiye’den yapılacak teslimatı askıya aldıklarını açıkladı.

Türk sermaye devletinin Amerikan emperyalizmiyle arasında anlaşmazlık konusu olan Rusya’dan S-400 alımı ve buna bağlı olarak F-35 projesindeki ortaklığı konusunda yeni bir gelişme yaşandı.

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alması nedeniyle ABD’nin buna engel olmak adına yeni hamleler yapabileceği konusunda çeşitli iddialar ortaya atılırken, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), F-35 üretiminde Türkiye’ye alternatif aradıklarını duyurdu.

Çeşitli ülke merkezli savaş sanayi şirketlerinin projesinde işbirliği yürüttüğü F-35 uçaklarının üretimine dair yapılan açıklamada, Türkiye’nin üretimde yer almama durumu üzerinde duruldu.

“Türkiye F-35 programından çıkarsa tedarik zincirine zarar gelmemesi için gerekli adımları attık” ifadelerinin yer aldığı açıklamada, Türkiye’nin ürettiği parçalar için yeni kaynaklar arandığı belirtildi. Ek olarak “Türkiye’de üretilen F-35 parçaları için potansiyel ikincil kaynaklar geliştiriyoruz” denildi.

Türkiye’den yapılacak teslimat askıya alındı

Öte yandan Pentagon adına bir yazılı açıklama da Pentagon sözcüsü Hava Yarbay Mike Andrews tarafından yapıldı. Açıklamada “Türkiye S-400'ü teslim almaktan vazgeçene kadar F-35'lerin operasyonel kapasiteye ulaşmasını sağlayacak teslimat ve faaliyetler askıya alındı” ifadeleri yer aldı.

Önceki gün Reuters’a konuşan ABD’li iki yetkili bu doğrultuda bilgi vermiş, F-35’ler için Türkiye’de üretilen parçaların tesliminin askıya alındığını ileri sürmüştü.