Fransa’da ‘polis devleti’ yasası Senato’da onaylandı

Fransa Ulusal Meclisi’nin ardından Senato’da da kabul edilen yasa tasarısıyla Sarı Yelekliler hareketine dönük hapis ve para cezası saldırılarının önü açıldı.

Aylardır sokakları terk etmeyen Sarı Yelekliler hareketinin taleplerini karşılamaya yanaşmayan Fransa sermaye devleti, “kırıcılar” demagojisiyle harekete saldırıyor.

Fransa Ulusal Meclisi’nde kabul edilen yasayla eylemlere katılanları cezalandırmaya dönük yasa tasarısı, Senato’da yapılan oylama sonucunda onaylandı.

Ocak ayında gündeme gelen ve geçtiğimiz ay meclisten geçen yasa tasarısına göre, eylemlerde maske takanlara 1 yıl hapis ve 15 bin avro para cezası verilebilecek. Eylemlere katılması yasaklananların bu yasağı delmesi durumunda da 6 ay hapis ve 7 bin 500 avro para cezası kesilebilecek. Gösterilerde oluşan “zarar”ın da eylemciler veya “şiddete başvuranlar” tarafından karşılanmasının önü açılıyor.

İçişleri Bakanı Christophe Castaner, tasarının keyfi uygulamaların önünü açmayacağını iddia ederken tasarı Anayasa Mahkemesi’nin incelemesinin ardından yürürlüğe girecek. Castaner bu incelemenin de “tüm şüpheleri ortadan kaldıracağını” öne sürdü.