Bitki türleri beklenenden 500 kat hızlı tükeniyor

Bitki türleri beklenenden çok daha hızlı yok olmaya devam ederken son 250 yılda 600'e yakın bitki türü yok oldu.

Emperyalist-kapitalist sistemin doğa üzerinde yarattığı yıkım hayvan türlerinin yanı sıra bitki türlerini de beklenenden çok hızı bir şekilde tükenmeye götürüyor.

İngiltere'deki Kew Kraliyet Botanik Bahçeleri ile İsveç'teki Stockholm Üniversitesi tarafından yapılan ortak araştırmada son 250 yıl içerisinde 571 bitki türünün yok olduğu ortaya konuldu.

Bitki türlerinin beklenenden 500 kat daha hızlı tükendiği belirtiliyor. Doğal yaşam alanlarının yok edilmesinin bu artışta önemli bir etken olduğu belirtiliyor.

En çok kayıpların ağaç kesiminin en yaygın olduğu ve bitki çeşitliliği zengin olan tropikal adalarda yaşandığı tespit edildi.

Bitkisel yağ üretimi için tahrip edilen Şili Sandalağacı; yaşamının büyük bölümü yer altında geçen Thismia bitkisi; pembe çiçekli Kutsal Helena zeytin ağacı nesli yok edilen bitki türlerinden bazıları.

Öte yandan bitkiler yok edilmesinin onlara bağlı yaşamını idame ettiren diğer organizmaların da topluca yok olması sonucu doğurduğuna dikkat çekildi.

Birleşmiş Milletler, Mayıs ayında yayınladığı raporunda 1 milyon hayvan ve bitki türünün neslinin tükenme tehlikesi altında olduğu uyarısı yapmıştı.