ABD’den yeni ‘S-400’ mesajı

ABD Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili “Trende, Türkiye’ye bizim ciddi olduğumuzun mesajını göstermek adına dondurabileceğimiz çok şey var” dedi.

Türk sermaye devletinin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alması üzerine ABD’yle arasında başlayan krize ilişkin yeni bir açıklama daha yapıldı.

ABD Savunma Bakanlığı güvenlik ilişkileri departmanında görev alan Katie Wheelbarger, Reuters’a yaptığı açıklamada, “S-400’ler bir bilgisayar, F-35’ler de bir bilgisayar. Bilgisayarınızı düşmanınızın bilgisayarına bağlamazsınız” dedi. ABD’nin F-35 jetlerinin teslimatını dondurması konusunda henüz net bir karar verilmediği de belirten yetkili, Türkiye’ye F-35 teslimatını durdurmayı düşündüklerini söyleyerek, “Trende, Türkiye’ye bizim ciddi olduğumuzun mesajını göstermek adına dondurabileceğimiz çok şey var” diye konuştu.

İsmini açıklamayan başka bir yetkili ise de F-35’lerin motorunun üretimi için ABD’nin Batı Avrupa’dan bazı ülkelerle temas halinde olduğunu söyledi. F-35’lerin motoru Türkiye’de üretilirken başka bir ülkeye kaydırılmaya çalışılması da dikkat çekti.