ABD’den Ortadoğu’ya ek askeri sevkiyat

Pentagon, bölgedeki kuvvetlerine destek için “USS Arlington” amfibi savaş gemisi ve bir Patriot bataryası gönderiyor.

Ortadoğu’da sarsılan hegemonyasını korumaya çalışan ABD emperyalizmi, savaş ve saldırganlık hazırlıkları kapsamında adımlar atmaya devam ediyor. İran’ı hedef alan hamleler yapan Amerika, bölgeye yeni askeri sevkiyat gerçekleştirme kararı aldı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), “İran’ın saldırı planları olduğunu” öne sürerek bölgedeki kuvvetlerine “USS Arlington” amfibi savaş gemisi ile Patriot bataryasının ekleneceğini açıkladı.

Karara ilişkin yazılı açıklama yapan Pentagon, “Savunma Bakan Vekili (Patrick Shanahan), ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanlığı’nın hafta başında talep ettiği ek askeri güç talebinin bir parçası olarak, komutanlığın görev bölgesine USS Arlington (LPD-24) gemisi ve bir Patriot bataryasının gönderilmesini onayladı” ifadelerine yer verdi.

ABD hafta başında yine İran’ı hedef alarak “USS Abraham Lincoln” Uçak Gemisi Taarruz Grubu ile nükleer kapasiteli, 4 adet B-52 bombardıman uçaklarının da içerisinde olduğu görev grubunu bölgeye sevk etmişti.

Yeni sevkiyatların da bu güçlere katılacağını ifade eden Pentagon, “İran rejimi, ordusu ve destekledikleri güçlerin faaliyetlerini yakından izlediklerini” belirtti.