ABD Türkiye’yi vergi muafiyetinden çıkardı

ABD Başkanı Donald Trump Türkiye’ye ABD ile ticarette vergi muafiyeti sağlayan GTS kapsamındaki ülkeler listesinden Türkiye’nin çıkarıldığını açıkladı. Karar bugün uygulamaya girdi.

ABD, ticarette vergi avantajı sağlayan Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) kapsamındaki ülkeler listesinden Türkiye’yi çıkardı. Karar bugün uygulamaya girdi. Buna karşın, ABD çelik ithalatında Türkiye’ye uyguladığı yüzde 50 gümrük vergisini yüzde 25’e indirdi.

ABD Başkanı Donald Trump, yaptığı yazılı açıklamayla, vergi muafiyetine tabi ülkeler listesinden Türkiye’nin çıkarıldığını belirtti. ‘İronik’ bir gerekçe öne süren Trump, Türkiye’nin GTS programından yararlanmasına gerek olmadığı, ekonominin bu seviyenin üstüne çıktığı iddiasında bulundu.

1974’te uygulamaya sokulup 1975’te Türkiye’nin dahil edildiği GTS programı kapsamında, pek çok ürün gümrük vergisinden muaf bir şekilde ABD’ye ithal edilebiliyordu. 121 ülkeyi kapsayan programda 4 bin kalem üründe gümrük vergisi uygulanmıyor. Program kapsamında öne çıkanlar arasında tarımsal ürünler, otomotiv aksam ve parçaları, kıymetli taşlar ve mücevherat, plastik, makina ve aksam-parçaları bulunuyor.

ABD ayrıca, Türkiye’den çelik ithalatına uyguladığı yüzde 50 oranındaki gümrük vergisini yüzde 25’e indirdi. Trump, bu kararına gerekçe olarak ABD’nin genel çelik ithalatının yüzde 12, Türkiye’den ithalatın yüzde 48’lik düşüş kaydetmesini öne sürdü.