ABD Meksika'yla anlaştı, göçmen vergisini askıya aldı

ABD Meksika’ya uygulayacağı göçmen vergisini yapılan anlaşma sonucu askıya aldı.

ABD Başkanı Donald Trump, Meksika'nın Orta Amerika'dan gelen göçmenlerin ABD'ye geçişinin engellenmesi konusunda yetersiz kaldığını belirterek yüzde 5 ile başlayıp her ay arttırılacak olan ek gümrük vergisi uygulamasına geçileceğini duyurmuştu.

'Göçmen vergisi' olarak da adlandırılan ek gümrük vergilerinin uygulanmaması için Meksika ve ABD geçtiğimiz Cuma günü bir anlaşma imzaladı.

Bu anlaşmaya göre, Meksika kendi sığınma ve iltica kurallarını genişletecek, bir başka ifadeyle Meksika'ya da göçmen akışını engelleyecek. Tabi ABD'nin çıkarları için!

Bu temelde Orta Amerika’dan ABD'ye ulaşmaya çalışan göçmenler karşısında güney sınırındaki ‘güvenlik’ önlemlerini arttıracak. Somut olarak Meksika göçmenlerin geçişini azaltmak için Pazartesi’nden itibaren güney sınırlarına Meksika Ulusal Muhafızları’nı konuşlandıracak.

Özetle anlaşmaya göre ABD kendi ırkçı politikalarını uygulamada Meksika'yı bir siper haline getirdi.

Trump anlaşmanın yerine getirilmesi konusunda sıkı takipçi olacaklarını belirterek, yüzde 5 ile başlayacak olan ek gümrük vergisini askıya aldıklarını ve Meksikalı tarım üreticilerinden yüksek miktarlarda ürün almaya başlayacaklarını ifade etti.