ABD İran’a yeni yaptırım kararı aldı

ABD, İran’ın ihraç ettiği demir, çelik, alüminyum ve bakır sektörlerine yönelik yeni yaptırım kararı aldı.

ABD, İran’ı hedef alan hamlelerine dün bir yenisini ekledi. Son dönemde iki taraf arasındaki gerilim tırmanırken dün ABD Başkanı Donald Trump, İran’ın demir, çelik, bakır ve alüminyum sektörlerine yaptırım uygulayan kararnameyi imzaladı.

Kararnameye göre yaptırımlar, İran’ın ihracatında yüzde 10’luk bir yer tutan demir, çelik, alüminyum ve bakır sektörlerini hedef alıyor. Trump, kararnameyi imzalamasıyla ilgili yapıtğı açıklamada “Bugün İran'ın petrol-dışı en önemli ihracat gelirlerinin kaynağı olan demir, çelik, alüminyum ve bakır sektörlerine yaptırımlar getiren başkanlık kararına imza atıyorum” ifadelerini kullandı. Trump, ayrıca aldıkları kararların İran ekonomisinin krizini derinleştirdiğini de sözlerine ekledi.

ABD, İran’ın nükleer programına ilişkin P5+1 ülkeleriyle varılan anlaşmadan geçtiğimiz yıl 8 Mayıs’ta çekilmişti. Kasım ayında da İran’ın petrol ihracatına yönelik yaptırım kararı alınmıştı.

İran’dan nükleer anlaşmayla ilgili karşı adım

İran önceki gün ABD’nin çekildiği nükleer anlaşmayla ilgili nükleer faaliyetlerine tekrar başlayacağını duyurmuştu. Dün Rusya ve İran dışişleri bakanlarının Moskova’da yaptığı görüşme sonrasında düzenlenen basın toplantısında, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, nükleer anlaşmaya taraf olan Avrupa ülkelerini, bu kapsamdaki sorumluluklarını yerine getirmeye çağırdı. Zarif, ancak bu şekilde anlaşmanın kurtarılabileceğini sözlerine ekledi.